Operat szacunkowy mieszkania – kiedy wykonujemy?

W wielu sytuacjach niezbędny staje się rzeczoznawca majątkowy Kraków, który wyceni nieruchomości. Jest to osoba mająca odpowiednie uprawnienia, dlatego jej opinia ma znaczenie przykładowo przy zakupie mieszkania, brania kredytu hipotecznego. Koszty wykonania operatu szacunkowego nieruchomości są zmienne. Na cenę usługi wpływa wiele czynników, ale zwykle trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu od 500 do 800 zł.

Kiedy niezbędny staje się operat szacunkowy?

Najczęściej operat szacunkowy Kraków będzie potrzebny przy zawieraniu transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Można w ten sposób poznać rzeczywistą cenę przedmiotu umowy. Wycena przez rzeczoznawcę majątkowego jest potrzebna również w przypadku ustanawiania różnych form użytkowania zależnego. Jeśli ktoś decyduje się na sfinansowanie zakupu mieszkania lub domu za pomocą kredytu hipotecznego, to także będzie musiał zlecić wykonanie operatu szacunkowego. Jest to wymóg kredytodawcy. Wartość nieruchomości ma ogromny wpływ na koszt kredytu. Najczęściej bank sam narzuca swojego rzeczoznawcę majątkowego. Operat szacunkowy sporządza się często w celu doradztwa inwestycyjnego. Może być on także potrzebny do wycenienia nieruchomości dla celów podatkowych. Nie można ustalić należnego podatku bez braku znajomości rzeczywistej wartości budynku. Operat szacunkowy służy również do ustalenia opodatkowania od darowizny lub spadku. Jeśli małżeństwo decyduje się na rozwód, to przy podziale majątku będzie niezbędna jego profesjonalna wycena. Firma ubezpieczeniowa również wymaga od swoich klientów sporządzenia operatu szacunkowego, staje się to konieczne przy ustalaniu odszkodowania.

Co warto wiedzieć o operacie szacunkowym?

W zależności od tego, czego ma dotyczyć operat szacunkowy Kraków, potrzebne będzie dostarczenie innych dokumentów. Należy wobec tego mieć na uwadze, czy wycenie podlega nieruchomość gruntowa niezabudowana, nieruchomość zabudowana, nieruchomość lokalowa, nieruchomość komercyjna. Jeszcze inna dokumentacja obowiązuje w przypadku służebności mieszkania lub domu. Wyceny nieruchomości może dokonać wyłącznie osoba mająca do tego odpowiednie uprawnienia. Musi ona znajdować się w rejestrze rzeczoznawców majątkowych. Niezbędne staje się wykształcenie wyższe, ukończenie studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości. Konieczne są także odbycie półrocznej praktyki, zdolność do czynności prawnych, brak karalności. Dopiero po zdaniu egzaminu państwowego można uzyskać uprawnienia, które umożliwiają wykonywanie zawodu jako rzeczoznawca majątkowy.