Jak zrobić tatara wołowego

Pierwszym krokiem do zrobienia tatara wołowego jest pokrojenie steku w plastry lub kostki. Krojenie może być precyzyjne lub nieco bardziej swobodne. Można również pokroić stek w kostkę, tak aby wszystkie kawałki były mniej więcej tej samej wielkości. Tatar można również udekorować jagodami kaparów, szalotkami i/lub marynowanymi warzywami. Tatar wołowy jest tradycyjnie podawany z chrupiącymi grzankami. Zgodnie z poniższym przepisem tatar powinien być schłodzony przez maksymalnie godzinę przed podaniem.

Po pokrojeniu steku w plastry można go wstawić do lodówki na kilka godzin. Dzięki temu smaki się połączą. Po dwóch lub trzech godzinach możesz wyjąć tatara z lodówki i pokroić go na cztery równe porcje. Aby podać tatara wołowego, podziel masę na cztery porcje i pokrój każdą z nich za pomocą okrągłej foremki do wycinania ciastek. Dzięki temu tatar zachowa zimną temperaturę i będzie łatwiejszy do krojenia.

Podczas gdy wołowina się chłodzi, przygotuj dressing. Możesz użyć do tego celu oliwy z oliwek, musztardy Dijon, octu balsamicznego i srirachy. Następnie weź nóż i rozdrabniaj wołowinę, aż osiągnie pożądaną konsystencję. Po uzyskaniu pożądanej konsystencji włóż wołowinę do lodówki, aby się schłodziła. Gdy będzie zimna, pokrój ją w cienkie plastry zgodnie z kierunkiem włókien lub w drobną kostkę.

Praca z surowym mięsem może być niewygodna, ale utrzymanie czystości w tym miejscu może zminimalizować ryzyko zakażenia. Bakterie żyją na powierzchni mięsa, ale giną podczas gotowania. Mielenie tatara może spowodować rozprzestrzenienie się bakterii w całym mięsie, dlatego należy używać czystego, higienicznego sprzętu i kupować mięso z pewnego źródła. Jeśli nie masz pewności co do jakości mięsa, przed jego zakupem skonsultuj się z rzeźnikiem.

Wybierz chudy kawałek wołowiny do tatara. Wybierz kawałek wołowiny, który jest chudy i delikatny. Do tatara świetnie nadaje się również wołowina z górnej części kręgu. Dla smaku możesz dodać posiekane ogórki kiszone, ale nie zapomnij dodać klasycznej francuskiej musztardy Dijon. Składniki te zapewniają ostrość i wspaniały smak. Tradycyjnie tatar wołowy podaje się z chrupiącym pieczywem tostowym lub grzankami. Jeśli wolisz opcję bezzbożową, dobrym zamiennikiem jest belgijska endywia. Żółtka jaj powinny być przechowywane w lodówce do czasu podania.

Do tatara idealnie nadaje się stek z polędwicy wołowej, ponieważ jest to chudy kawałek mięsa o wysokiej jakości smaku. Z reguły cztery uncje wystarczą na dwie do trzech porcji tatara. Warto kupić cały stek z polędwicy. W ten sposób nie będzie się miało do czynienia z bakteriami znajdującymi się w mięsie. Przycinanie steku jest czasochłonne i powoduje utratę smaku.

Bardzo smaczny tatar wołowy wymaga tylko kilku składników. Gdy stek zostanie zmielony i wymieszany z sosem Worcestershire, kaparami i ziołami, można go uformować w okrągłe krążki za pomocą okrągłej foremki do wycinania ciastek. Danie można również udekorować żółtkiem ugotowanego jajka. Ten dodatek nada tatarowi jedwabistą, gęstą konsystencję. To danie można podawać na kolację lub jako przystawkę.